Saç Mezoterapisi - Saç Ekimi PRP Tedavisi

Saç Mezoterapisi

Genellikle fazla yağlardan kurtulmak için tercih edilen mezoterapi, cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak için kullanılır. Ayrıca vitamin, enzim, hormon ve bitki özleri enjeksiyonu içeren, saç dökülmesi tedavisinde etkisi olan bir tekniktir. Fransız doktor Michel Pistor, 1952’de bu tekniği ilk kez geliştirdi ve ilk başta ağrıyı azaltmak için kullandı. O zamandan beri ise Vita Saç Ekim Merkezi’nde ve dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazanmıştır. Bugün, saç mezoterapisi saç dökülmesine neden olan bir durum olan alopesiyi tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Teknik, kafa derisinin orta katmanına (mezoderm) bir dizi enjeksiyon uygulamak için çok ince iğneler kullanır. Mezoterapinin arkasındaki fikir, ciltte tahribata neden olan zayıf kan dolaşımı ve iltihaplanma gibi altta yatan sorunları düzeltme ihtiyacıdır. Mezoterapi tedavisi dahilinde enjekte edilen maddeler için geçerli sabit bir formül yoktur. Vita Saç Ekim Merkezi doktorları aşağıdakiler dahil birçok farklı çözüm kullanır:

l Vazodilatörler ve antibiyotikler gibi reçeteli ilaçlar

l Kalsitonin ve tiroksin gibi hormonlar

l Kollajenaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler

l Bitkisel özler

l Vitaminler ve mineraller

Mezoterapi Tedavisi Maliyeti Ne Kadardır?

Mezoterapinin maliyeti, aldığınız tedavinin türüne ve ihtiyacınız olan seans sayısına bağlıdır. Mezoterapi kozmetik bir işlem olduğundan ve tıbbi olarak gerekli görülmediğinden, sigorta şirketleri genellikle masrafları karşılamazlar.

Tedavi Sürecine Nasıl Hazırlanmalısınız?

Yapılacak tüm işlemlerin ne olduğunu öğrenmek için öncelikle bir Vita Saç Ekim Merkezi doktoru ile görüşürsünüz. İşlemden bir hafta önce aspirin ve diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardan kaçınmanız gerekebilir. Bu ağrı kesiciler, saç mezoterapisi sonrasında kanama ve morarma riskinizi artırabilir.

Tedavi Aşamasında İzlenen Adımlar

Her seansta, cildinize anestezi uygulanabilir. Özel bir kısa iğneden oluşan bir dizi enjeksiyon alırsınız. İğne, arka arkaya birçok enjeksiyon yapmak için mekanik bir tabancaya tutturulabilir. Enjeksiyonlar, saç dökülmenize ve sizin özelliklerinize bağlı olarak farklı derinliklerde (cildinize 1-4 milimetre) uygulanacaktır. Vita Saç Ekim Merkezi doktorunuz iğneyi açılı olarak cildinize yerleştirip hızlı bir şekilde uygulayacaktır. Her enjeksiyon, cildinize saç mezoterapisi solüsyonunun sadece küçük bir damlasını enjekte edecektir.

İstenilen etkiyi elde etmek için muhtemelen birkaç mezoterapi seansına ihtiyacınız olacaktır. Toplamda 3 ila 15 kez arasında değişen seanslarla etkili bir sonuç alabilirsiniz. İlk başta saç mezoterapisi enjeksiyonlarını 7-10 günde bir alırsınız. Cildiniz iyileşmeye başlarsa, tedavi aralıkları iki haftada bir veya ayda bir kez olmak üzere uzatılır.

İşlem Ne Kadar Etkilidir?

Mezoterapinin işe yarayıp yaramadığını söylemek zor, çünkü tedavide pek çok farklı bileşen ve yöntem kullanılıyor. Tekniği test etmek için birkaç çalışma yapılmıştır.

Mezoterapi tamamlayıcı bir ilaç veya alternatif bir ilaç değildir. İntradermal veya subkutan enjeksiyonla meditasyon uygulamasının adıdır. Bu tekniğin amacı, Vita Saç Ekim Merkezi uzmanlığında, etkilenen alanları ve ilaç uygulama alanını birbirine yaklaştırmaktır.

Mezoterapi Tedavisi Saç Dökülmesinde Nasıl İşler?

Bu tedavi, saç dökülmesini durdurmak, mevcut saçın kalitesini artırmak ve yeni saç büyümesini etkinleştirmek için kullanılır. Özel iğneler ile küçük dozlarda seçilen ilaç enjeksiyonları ile cilde uygulanır. Saç dökülmesinden etkilenen bölgeyi hedef alan yerel bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi tedavisi kafa derisine belirli dönemlerde uygulanabilir. Bu yöntem, diğer geleneksel ilaç tedavilerinden daha üstündür, çünkü daha az yan etkiye neden olan ya da hiç olmayan, az miktarda ilaçla yapılan çok etkili bir tedavi şeklidir.

Mezoterapiden Sonra Neler Beklenir?

İlk uygulamadan birkaç hafta sonra kıllarda düzelme görülür. Altı hafta sonra, etkilenen bölgelerde saç mezoterapisi sayesinde yeni saçlar tekrar uzamaya başlar ve düzenli saç yapısı haline gelir. Teknik belirli bir sürede tekrarlanmalıdır.

Saç Derisi Endikasyonları

l Erkek tipi saç dökülmesi (androjenetik alopesi),

l Alopesi areata (Sycosis Vulgaris),

l Doğum sonrası saç dökülmesi,

l Yaygın saç dökülmesi (kadınlarda daha sık görülen genel saç dökülmesi)

l Kafa derisini etkileyen bazı hastalıklar (sedef hastalığı, liken, seboreik dermatit, vb.)

Erken saç mezoterapisi tedavisi başlangıcı erkeklerde daha etkilidir.

Mezoterapi İçin Kimler İyi Aday Değildir?

Hamile kadınlar, emziren kadınlar, immünolojik hastalıkları bulunanlar, kanser hastaları, diyabet hastaları, mezoterapi için uygun hastalar değildir.

Mezoterapi invaziv olmadığı için, genellikle sosyal yaşamda herhangi bir aksamaya sebep olmaz. Birçok Vita Saç Ekim Merkezi hastası derhal günlük yaşantısına dönebilir. Nadiren ise hastaların enjeksiyon bölgelerindeki şişme ve ağrılar nedeniyle bir gün izin almaları gerekebilir.

WhatsApp chat