PRP Yöntemi Saç Ekimi İstanbul

PRP Tedavisi

Saç dökülmesi şikayetlerinde Vita Saç Ekim Merkezi’nde kullanılan PRP tedavisi, bir kişinin kanının alınarak işlendikten sonra kafa derisine enjekte edildiği üç aşamalı bir tıbbi tedavidir. PRP, trombosit bakımından zengin plazmayı temsil etmektedir. Bazı sağlık örgütleri PRP tedavisi enjeksiyonlarının saçların uzamasını tetiklediğini ve foliküllere kan tedarikini sağlayarak saç kalınlığını artırdığını ve saçı koruduğunu düşünüyor. Bazen bu yaklaşım diğer saç dökülmesi prosedürleri veya ilaçlarıyla birleştirilerek de kullanılabilir.

PRP’nin etkili bir saç dökülmesi tedavisi olup olmadığını kanıtlamak için yeterli araştırma yapılmamıştır. Ancak, PRP terapisi 1980’lerden beri kullanılıyor. İlk ortaya çıktığında ise yaralı tendonların iyileşmesi, bağlar ve kaslar gibi sorunlar için kullanılmıştır.

PRP Saç Tedavisi Ne İçin Kullanılır?

Yeni nesil PRP tedavisi, saç dökülmesi veya androjenik alopesi kaynaklı saçların incelmesi için yenilikçi bir tedavi yöntemidir. PRP, saç dökülmesini önleyerek zayıflamış ve incelmiş saçları güçlendirmeye yardımcı olur. PRP ayrıca Vita Saç Ekim Merkezi dahilinde yapılan tüm saç ekim işlemlerinde saç ekim sonuçlarını iyileştirmede kullanılır. PRP terapisi ameliyat sonrası iyileşme sürecine yardımcı olur ve saç ekim işlemlerinden sonra saç büyümesini ve saç kalınlığını olumlu yönde etkiler.

PRP Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

PRP uygulamaları Vita Saç Ekim Merkezi’nde yapılır. İşlem, hastadan kan almakla başlar ve trombosit bakımından zengin plazmayı, kanın diğer bileşenlerinden ayırmak için kan örneğini santrifüjde döndürerek devam eder. Daha sonra bu konsantre plazma hastanın kafa derisine enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 45 dakika sürer.

PRP Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Saçları incelmiş – dökülmüş erkekler ve kadınlar, PRP saç tedavisi için iyi adaylardır. Doktor reçetesine göre tedavi birkaç seans daha tekrarlanmalıdır. PRP’nin başarısının bir kısmı da terapi için doğru hastaları seçmekten geliyor. PRP birçok insan için güvenli ve etkilidir. Ancak, bu gruplardan birine dahilseniz, PRP tedavisi almamalısınız:

l Eğer tiroid hastalığı gibi bir hastalığınız varsa, iyi sonuçlara sahip olma ihtimaliniz yoktur çünkü bu koşullar zamanla saçınızın dökülmesine neden olacaktır.

l Eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, trombositleriniz etkili bir şekilde çalışmaz ve işlem beklendiği kadar etkili olmaz.

l Saç dökülmeniz yakın zamanda başladıysa PRP tedavisi daha iyi sonuç verir. Oysaki, uzun süredir uykuda olan saçların köklerini uyandırmak için terapinin uygulanması daha zordur.

Saç Ekiminde PRP Nasıl Kullanılır?

Vita Saç Ekim Merkezi, saç ekim işlemlerine eşsiz yaklaşımını en son teknolojileri takip ederek, çok sayıda tatmin edici sonuçtan ve mutlu hastalardan gelen deneyim sayesinde oluşturmuştur. Klinikte, tüm saç ekim işlemlerinde PRP destekli Micro FUE tekniği uygulanmaktadır. PRP ile desteklenen saç ekim operasyonları dokunun hızlı iyileşmesini sağlar, saç köklerinin uzun süre aktif büyüme fazı olmasını sağlar ve ameliyattan sonra nakledilen bölgeye adaptasyonlarına yardımcı olur. Büyüme faktörlü PRP tedavisi, ameliyat sonrası saç ekim hızını arttırır, çünkü nakledilen alanda yeni mikro kaplar oluşturur ve saç köklerinin kısa sürede oksijen ve besin almasına neden olur.

PRP Terapi Süreci

PRP terapisi üç aşamalı bir işlemdir. Çoğu hastada uygulanan Vita Saç Ekim Merkezi PRP tedavisi 4-6 hafta arayla üç tedavi gerektirir. Bakım ve kontrol tedavileri her 4-6 ayda bir yapılır.

Aşama 1

Kanınız genelde kolunuzdan alınır ve bir santrifüje konur (farklı yoğunluktaki sıvıları ayırmak için hızla dönen bir makine).

Aşama 2

Santrifüj işleminden yaklaşık 10 dakika sonra, kanınız üç katmana ayrılır:

l Trombosit zayıf plazma

l Trombosit zengin plazma

l Kırmızı kan hücreleri

Aşama 3

Üç katmana ayrılan ay içerisinden trombosit açısından zengin plazma kısmı bir şırınga ile çekilerek saç uzamasının istendiği bölgelere enjekte edilir. PRP’nin etkili olup olmadığını kanıtlamak için yeterli araştırma yapılmamıştır. Ayrıca kimin için ve hangi şartlar altında en etkili olduğu net değildir.

Yeni araştırmalara göre PRP saçların restorasyonunda kullanımını desteklemek için yeterli teorik bilimsel temele sahip olmasına rağmen, PRP tedavisi kullanarak saç restorasyonu halen başlangıç ​​aşamasındadır.

PRP, trombositleri, büyüme faktörlerini, lökositleri ve sitokinleri içeren konsantre bir kan plazmasıdır. PRP tedavi yöntemi, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da farklı uzmanlık alanlarında uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Yara iyileşmesi, yumuşak doku iyileşmesi ve saçların dökülmesinin endikasyonları için bu zamana dek kullanılmıştır. Son dönemlerde ise Vita Saç Ekim Merkezi tarafından, saç eksikliği ya da dökülmesine karşı başarıyla kullanılmaktadır.

Saç sağlığının ve sıklığının korunması adına PRP tedavisi genellikle üç ay boyunca ayda bir enjeksiyon yapılarak tekrarlanır. Daha sonraki iki yıl içinde yaklaşık üç veya dört ayda bir işlem yenilenir. Enjeksiyon programı ve kaç seans daha gerekli olacağı genetiğinize, saçlarınızın dökülme türü ve miktarına, yaş ve hormon miktarınıza bağlı olacaktır.

WhatsApp chat